• BIST 3.553,85
  • Altın 1023.684
  • Dolar 18.5725
  • Euro 18.2082
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C

Erdoğan üçüncü kez aday olabilecek mi? YSK'dan dikkat çeken yanıt!

Erdoğan üçüncü kez aday olabilecek mi? YSK'dan dikkat çeken yanıt!
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olmasına ilişkin tartışmalar devam ederken; YSK'nın CİMER'e yazan bir vatandaşa verdiği cevap dikkat çekti.

2014'te 'parlamenter sistem' ve 2018 yılında ise 'başkanlık sistemi'ne göre halk oyuyla cumhurbaşkanı seçilen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez aday olup olmayacağı tartışma tüm hızıyla sürüyor.

 

"ÜÇÜNCÜ KEZ DEĞİL, İKİNCİ KEZ..."

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop da Erdoğan'ın adaylığına ilişkin tartışmalar hakkında "Cumhurbaşkanı'nın üçüncü kez değil, ikinci kez adaylığı söz konusu. Bu konu hukuki bir konu, hukuki bir tartışma yapmak lazım. Bunu gündeme getiren arkadaşlar, milletvekilleri, boylarını aşan sularda yüzüyorlar. Bu, hukukçuların yapacağı bir tartışma" ifadesini kullanmıştı.

Ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun bir vatandaşa verdiği yanıt dikkat çekti.

CİMER'E YAZDI; YSK CEVAP VERDİ

Cumhuriyet'ten Deniz Ogan'ın haberine göre, bir vatandaş, CİMER (T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) aracılığıyla Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) Erdoğan'ın adaylığı hakkında başvuruda bulundu.

'Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili adaylık şartları ve yeterlilik' konulu başvuruda; "Sayın Erdoğan nasıl aday olabilir? Erken seçim olacaksa en geç normal seçimden ne kadar önce TBMM'nin seçim kararı alması gerekir?

Sayın Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili süreci basından takip ediyorum. HKP mahkeme süreci devam ediyor. Size iletilen diploma aslı ile ilgili gerçeği görmeden işlem yaptığı Noterler Birliği tarafından kusurlu bulunmuştur.

İleride ülkenin yurt dışı ve yurt içi tüm kararlarına imza atacak ve ciddi yaptırımlar ile vatana geri dönülemez kaosa yol açacak. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz? Ekstra neler talep edebilirsiniz?

Anayasa ilgili maddeleri gereğince, yukarıdaki konu ve sorular ile ilgili vatandaşlık görevi kapsamında gerekli cevapları tarafıma cevaplanmasını saygılarımla arz ederim" ifadeleri kullanıldı.

 DİKKAT ÇEKEN YANIT

 

YSK ise konuyla ilgili vatandaşın başvurusuna cevap verdi ve Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nu işaret etti.

6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nun 'Seçim dönemi, seçim döneminin başlangıcı ve seçimlerin tamamlanması' başlıklı 3. maddesinde "Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Ancak Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir" ifadeleri yer alıyor.

Bu haber toplam 2029 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Halk Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim